تست ترانس های جریانCT

ترانس جریان یا (Current transformer)برای اندازه گیری جریان و همچنین تبدیل جریان زیاد به کم جهت حفاظت و اندازه گیری بکار می رود. یا به عبارت دیگر جهت اندازه گیری و همچنین سیستم حفاظتی لازم است که از مقدار جریان عبوری از خط اطلاع پیدا کرد و نظر به اینکه مستقیماً نمی توانیم از کل جریان خط در این نوع دستگاه ها استفاده کنیم به دلیل بالا بودن جریان در شبكه های انتقال نیرو و همچنین به دلیل بالا بودن ولتاژ نیاز به نمونه برداری جریان از قسمتهای مختلف شبكه می‌باشد به همین دلیل نیاز به وسیله‌ای داریم به نام ترانس جریان كه دو عمل را برای ما انجام می دهد.

الف . جریانهای بالا را به جریانهای پایین تبدیل می كند .
ب . باعث ایزوله شدن شبكه های فشار قوی از سیستمهای اندازه گیری و حفاظت باشد ضمناً لازم به ذكر است كه CT در مدار فشار قوی بصورت سری در مدار قرار می گیرد.

 تست CT توسط دستگاه OMICRON-CPC100

1- تست نسبت تبدیل :

این تست جهت بررسی صحت نسبت تبدیل جریان ورودی به جریان خروجی است . در این تست توسط دستگاه  ، جریان مشخصی را به اولیه اعمال می کنیم و جریان القا شده در ثانویه را بطور دقیق اندازه گیری می کنیم

2- تست منحنی اشباع :

می دانیم که هر سیم پیچی تا حدی میتواند میدانهای مغناطیسی را در خود القا کند و بیشتر از آن ممکن است که به سیم پیچ آسیب برساند . وقتی جریان در سیم پیچ  های ترانس زیاد میشود، متناسب با آن شار عبوری از ماده مغناطیسی هم زیاد میشود. ولی وقتی به نقطه زانویی رسیدیم این تناسب به هم می خورد یعنی با افزایش جریان، دیگر شار ثابت مانده و در این حالت میگویند که  ترانس به حالت اشباع رفته است .ترانس در حالت اشباع به دلیل تلفات هیسترزیس بسیار گرم میشود و خطر انفجار هم حتی به وجود می آید. 
در ضمن شکل موج ورودی و خروجی هم یکسان نیستند. یعنی اگر به اولیه ترانس یک جریان سینوسی تزریق شود در ثانویه موج سینوسی  نخواهیم داشت . بلکه یک شکل معوج (کج و کوله) خواهیم دید.برای تست اشباع توسط دستگاهCPC100 به CT ولتاژ متناوب اعمال می کنیم و نتایج تست را برسی می کنیم.

3-تست مقاومت اهمی سیم پیچ :

در این تست توسط دستگاه CPC100 یک جریان DCبه سیم پیچ ترانس جریان اعمال میکنیم و افت ولتاژ را اندازه گیری کرده و  مقاومت اهمی را بدست می آوریم . 

4-تست بردن :

تست بردن یا تست قدرت ترانس ، بدین صورت است که می خواهیم توان ترانس را چک نمائیم و ببینیم که با توجه به مسیر و اندازه کابلها و دستگاههای اندازه گیری در مسیر ترانس، آیا قدرت لازمه را ترانس جریان دارد یا نه . جهت این تست جریان نامی ترانس را در مسیر به اصطلاح بار در ثانویه ترانس تزریق کرده و ولتاژ را اندازه گیری کرده و توان توسط دستگاه محاسبه شده و با توان ترانس جریان مقایسه می کنیم .

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *