نحوه تست مقاومت عایقی ترانسفورماتور

آزمایش مقاومت عایقی ترانسفورماتور

همانگونه که در تصاویر مشاهده می کنیدتست با دستگاه Meeger  انجام شده است.

اندازه گیری مقاومت عایقی جهت بررسی مقدار عایق بین سیم پیچ و بدنه و سیم پیچ ها نسبت به یکدیگر انجام می گیرد. در تحلیل نتایج آزمایش مقاومت عایقی امکان مشاهده عدم تطابق نتایج آزمایش ها در تجهیزات مختلف و در شرایط مختلف وجود دارد لذا برای نتیجه گیری و تحلیل صحیح نتایج آزمایش بایستی آزمایش ها و اندازه گیری ها بر روی تجهیزات مشابه و در شرایط مشابه صورت گیرد.
اندازه گیری مقاومت عایقی در ترانسفورماتورها با ولتاژ DC و دامنه تا 5000 ولت صورت می گیرد. یکی از عوامل بسیار مهم در مقدار مقاومت عایقی دمای عایق در حین آزمایش می باشد.

مقاومت عایقی نسبت به دما بسیار حساس بوده و رابطه عکس با آن دارد. در اندازه گیری مقاومت عایقی معمولا دمای 10 درجه سانتی گراد به عنوان مرجع درنظر گرفته شده و با استفاده از یک جدول مقدار مقاومت عایقی در این دمای مرجع بدست می آید تا برای کاربردهای بعدی و یا مقایسه مورد استفاده قرار گیرد هیچ مقدار استانداردی برای قابل قبول بودن مقدار مقاومت عایقی موجود نمی باشد و به جهت مقایسه مقادیر قبلی مقاومت عایقی بوده و روند تغییر تدریجی کیفیت و وضعیت عایق را بیان می کند. تست با توجه به دمای عایق با استفاده از ولتاژ 5000 ولت مقدار مقاومت را در دو زمان 15 ثانیه و 60 ثانیه ثبت می کنیم و با تقسیم این دو عدد 15 / 60 به یکدیگر ضریب مقاومت عایقی بدست می آید که این تست بین سیم پیچ های ترانس و سیم پیچ با هسته و هسته با زمین گرفته می شود و هر المانی که در تست نیست را به گارد دستگاه اتصال می دهیم.

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *